Co je to dab+

DAB+ je verze digitálního vysílání, která umožňuje šířit více programů při výrazně
vyšší kvalitě zvuku, bez šumu a s doplňkovými službami.
Více informací najdete na digitalniradio.cz

Čistý zvuk
bez šumu
Více stanic
k výběru
Přijímač
s displejem
Výborný mobilní
příjem
Energetická
šetrnost
95%
pokrytí

Proč a jak přejít na dab+

Český rozhlas šíří prostřednictvím multiplexu ČRo DAB+ mimo jiné všechny celoplošné stanice (Radiožurnál, Dvojka, Vltava, ČRo Plus), digitální stanice (Radio Wave, D-dur, ČRo Jazz, Rádio Junior, Radiožurnál Sport, ČRo Pohoda) a všechny regionální stanice. Celkem tak lze naladit v digitálním rádiu DAB+ všech 24 stanic Českého rozhlasu.

Máte-li přijímač s barevným displejem, zobrazují se vám na něm také bez nutnosti připojení k internetu například fotky moderátorů, loga rozhlasových stanic, názvy právě hraných skladeb, předpověď počasí a další doplňkové informace k vysílání.

Přejít na vysílání DAB+ je jednoduché. Stačí si pořídit rozhlasový přijímač s označením „DAB+“. Jeho cena se pohybuje v řádech stokorun a stoupá podle vybavení přístroje a náročnosti posluchače.

Mapa pokrytí

POKRYTÍ DAB+
MULTIPLEXU ČRO
OD 1. 12. 2023

Partneři | Kde koupit

Český rozhlas navázal spolupráci s partnery, u kterých si můžete snadno pořídit rádio s DAB+.
Při výběru rádia hledejte označení „DAB+“ nebo se ptejte prodavačů přímo v kamenných obchodech.

Přečtěte si o dab+

Český rozhlas rozšiřuje svoji digitální síť ČRo DAB+ o osm nových vysílačů.

Český rozhlas spustil ve čtvrtek 24. listopadu digitální vysílání z osmi nových DAB+ vysílačů Českých Radiokomunikací v Čechách i na Moravě. Cílí hlavně na posílení příjmu uvnitř budov.

Na světě se prodalo už přes 100 milionů digitálních rádií DAB a DAB+, Česko je významně rostoucím trhem.

Po celém světě se do konce druhého kvartálu letošního roku prodalo 110 milionů DAB a DAB+ přijímačů. Historicky poprvé tak byla překonána magická stomilionová hranice.

Český rozhlas spustil novou stanici Pohoda.

Formát šlágr rádií vstupuje do Česka, ČRo Pohoda doplní archiv hudebně o hity z 50. až 70. let.

Často kladené otázky

Naladím na DAB+ rádiu i VKV (FM) vysílání?

Ano, samozřejmě. Všechny DAB+ přijímače jsou zároveň vybaveny i analogovými FM tunery. Lze tedy přijímat i další stanice, které zatím v DAB+ nevysílají.

Mohu mít vysílání DAB+ jako součást autorádia?

Ano. Digitální vysílání je připraveno i pro poslech v automobilech. Nově vyráběné vozy by měly mít již DAB+ tuner v základní výbavě, u starších je možné pořídit tuto technologii za příplatek nebo použít doplňkový digitální přijímač (DAB+ adaptér). Na DAB+ tuner ve výbavě vozu se ptejte svého prodejce aut.

Jaká je cena přijímače s DAB+?

Záleží na náročnosti jeho majitele a vybavení přijímače. Rádia s nejzákladnějšími funkcemi a textovým displejem lze sehnat v řádu stokorun. Další výbavou může být barevný grafický displej nebo kombinace hybridního přijímače, které reprodukuje kromě DAB+ i internetové rádio nebo on‑line média. Taková zařízení začínají na ceně okolo dvou a půl tisíce korun. DAB+ rádio může být i součástí luxusních domácích systémů, minivěží nebo hifi tunerů.

Stanovily některé země vypnutí VKV (FM) vysílání?

Ano. Norsko jako první země vypnula téměř veškerý analogový signál rádia v roce 2017, Švýcarsko se k tomu chystá v letech 2022‑2024. Také další evropské země zvažují, jak se postaví k analogovému vysílání a postupně zavádějí DAB+. Česko není výjimkou, zatím se ale neuvažuje u nás o vypnutí FM vysílání.

Jaké má v ČR DAB+ pokrytí?

Digitální vysílání Českého rozhlasu naladí v současnosti již více jak 95 % obyvatel České republiky v oblastech, což lze považovat za celoplošné pokrytí. Vysílací síť je rozdělena na oblast Čech a Moravy, které se liší zařazenými regionálními stanicemi ČRo.
Kromě ČRo DAB+ v některých oblastech vysílají další sítě, které šíří i programy celé řady soukromých stanic.
Na mapě je pokrytí vyznačeno pomocí třech barev. Modrá barva je tzv. outdoor mobile - příjem v autě s DAB+ přijímačem a na přenosný přijímač vně budov. Zelená barva je tzv. indoor acceptable - příjem na přenosný nebo stolní DAB+ přijímač v budovách za vhodných podmínek. Oranžová barva je tzv. indoor good - oblasti ve kteých je příjem v budovách bezproblémový.

Je k přijímání digitálního vysílání nutné být připojen k internetu?

Ne. Digitální rozhlasové vysílání se šíří z velkých vysílačů podobně jako např. televizní vysílání. Rádio tedy využívá především běžnou teleskopickou anténu. Některá vybavenější zařízení lze navíc připojit k internetu a posluchač tím pádem může rádio využívat i nad rámec jeho základních funkcí, jako jsou například poslech internetových rádií, hudebních serverů (Spotify apod.) nebo další aplikace.